Strona Główna » Kredyt hipoteczny » Bierzesz kredyt hipoteczny? Dobrze się przygotuj!

Bierzesz kredyt hipoteczny? Dobrze się przygotuj!

Kredyt hipoteczny to ten rodzaj zobowiązania finansowego, które wiąże się z licznymi formalnościami, a także dużym obciążeniem, z którym będzie trzeba radzić sobie latami. Z tego też względu, zanim zdecydujemy się na takie finansowanie, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym, gdy planujemy go wziąć?

Skąd dowiedzieć się więcej na temat kredytu hipotecznego?

Każdy, kto planuje zaciągnąć kredyt hipoteczny, ma świadomość tego, że nie będzie to wcale takie łatwe. Należy nie tylko przygotować odpowiedni wniosek, ale też wykazać się właściwą zdolnością kredytową, załączyć wszystkie niezbędne dokumenty oraz wybrać kwotę, długość kredytowania i wysokość rat. Sporo tego jest dlatego, zanim udasz się do banku, warto zasięgnąć odpowiedniej wiedzy. Informacje są łatwodostępne, kredyt hipoteczny jest szczegółowo przedstawiony w internecie (www.kredyt-pod-hipoteke.pl). W ten sposób można zapoznać się ze szczegółami, które powinien znać każdy przyszły kredytobiorca.

Kredyt hipoteczny, a nasze możliwości finansowe

W przypadku kredytów hipotecznych najczęściej mamy do czynienia z bardzo dużymi kwotami, które prędzej czy później trzeba oddać. Owszem – spłaca się je w ratach (powiększonych o odsetki), ale są w określonej wysokości i trzeba uiszczać je przez wyznaczony czas, często przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat.

Trzeba więc wziąć pod uwagę to, jak wygląda nasza sytuacja finansowa – ile zarabiamy, czy mamy stałe źródło dochodu, czy istnieje obawa jego utraty, a może przeciwnie – podwyższenia zarobków. Z kredytem hipotecznym będziemy się mierzyć wiele lat i mimo wszystko będzie to też dość spore obciążenie dla budżetu domowego. Dlatego już na wstępie warto określić swoją zdolność kredytową.

Ręka z kluczami

Kapitał własny przy kredycie hipotecznym

Istotną kwestią będzie zgromadzenie odpowiedniego kapitału własnego, który jest rzeczą bezwzględnie wymaganą przez bank. To forma zabezpieczenia, a im więcej uzbieramy, tym lepiej będzie na nas patrzył kredytodawca. Klienci z oszczędnościami są uważani za bezpieczniejszych, ponieważ potrafią zarządzać finansami, a poza tym, im więcej uzbieramy, tym niższy kredyt będziemy musieli wziąć. To oczywiście przekłada się także na wszystkie koszty, w tym też czas, na jaki się zadłużamy. Trzeba też pamiętać o kosztach okołokredytowych – taksy notarialnej i podatku od czynności cywilnoprawnej.

Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny wiąże się z wieloma formalnościami, które trzeba spełnić. Oprócz podstawowych dokumentów jak wniosek, dowód tożsamości czy zaświadczenie o zarobkach, istotne będzie dostarczenie wszystkich papierów związanych z kupowaną nieruchomością. W zależności od tego, czy jest to rynek pierwotny, czy wtórny, mieszkanie czy dom, a może działka, będą potrzebne nieco inne dokumenty. Należy wiedzieć więc, co przygotować i zebrać wszystko wcześniej, jeszcze przed udaniem się do banku.

Jaki kredyt hipoteczny?

Podobnie jak w przypadku dokumentów, tak i przy wyborze banku, w którym weźmiemy kredyt hipoteczny, trzeba będzie się dobrze zastanowić. W pierwszej kolejności warto skorzystać z dostępnych w sieci porównywarek i kalkulatorów kredytowych, by sprawdzić i zestawić między sobą dostępne oferty, porównać warunki ich przyznania oraz koszty, jakie się poniesie.

Dopiero gdy będziemy mieli już wszystko przygotowane i sprawdzone, a także uzbroimy się w odpowiednią wiedzę teoretyczną, możemy udać się do konkretnego banku. Dobrze pamiętać o tym, by zawsze o wszystko pytać i dowiadywać się szczegółów od konsultanta. Pracownik banku ma obowiązek udzielić nam informacji i wyczerpująco wytłumaczyć wszystkie szczegóły związane z ofertą kredytu hipotecznego, proponowną przez instytucję finansową.


Jeden komentarz

  1. Teraz nawet z dobrym przygotowaniem trudno o dostanie kredytu. Niestety własny dom lub mieszkanie jest luksusem dla wybranych dzisiaj…

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *