Bardzo często ubiegając się o kredyt, spotyka się wymóg zgody na dodatkową polisę ubezpieczeniową. Czy rzeczywiście jest ona konieczna? Jak tak, to kiedy i w jakich przypadkach? Dlaczego banki wymagają ubezpieczeń do kredytu?
- Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?
- Jaką formę ubezpieczenia kredytu mogą wymagać banki?
- Dlaczego banki wymagają ubezpieczenia kredytu?
- Czy polisa ubezpieczeniowa przy kredycie jest opłacalna?
- Kiedy jakie ubezpieczenie kredytu?
Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?
Odpowiedź brzmi tak i nie, z racji tego, że wiele będzie zależało od okoliczności. W większości przypadków jest to opcja dodatkowa – można ją wybrać, ale nie jest koniecznością. Są jednak przypadki, gdy taki wymóg rzeczywiście istnieje i dotyczy on przede wszystkim kredytów hipotecznych i mieszkaniowych. Czasem, w niektórych przypadkach i tu można z tego zrezygnować, choć należy to do rzadkości i trzeba jednak liczyć się z tym, że ubezpieczenia się nie uniknie.
Jaką formę ubezpieczenia kredytu mogą wymagać banki?
Wybór form ubezpieczenia jest całkiem szeroki i wiele będzie tutaj zależało od danych okoliczności. Do najczęściej spotykanych polis, zaliczają się te na życie, na wypadek utraty pracy, na wypadek trwałego inwalidztwa i niezdolności do pracy czy też klasyczne ubezpieczenie nieruchomości. Nierzadko może być wymagane także ubezpieczenie pomostowe lub od niskiego wkładu własnego. Każde z nich cechuje się inną formą działania i najczęściej wymagane jest w odmiennych okolicznościach.
Dlaczego banki wymagają ubezpieczenia kredytu?
Choć mogłoby się wydawać, że ubezpieczenie ma pomóc kredytobiorcy i być wsparciem w razie nieprzewidzianych zdarzeń, tak naprawdę służą one przede wszystkim bankom. Dzięki nim zabezpiecza się interesy instytucji, która w razie niewypłacalności klienta może liczyć na rekompensatę. Oczywiście, jeżeli wybierze się dobrze, przy założeniu najistotniejszych warunków i tego, co rzeczywiście mogłoby się w naszym życiu wydarzyć, taka polisa także będzie korzystna. Trzeba jednak dobrze tę kwestię przemyśleć.
Czy polisa ubezpieczeniowa przy kredycie jest opłacalna?
Wiele będzie tutaj zależało od okoliczności oraz konkretnej polisy ubezpieczeniowej. W niektórych przypadkach może być ona bardzo korzystna i przydatna, gdy w naszym życiu zajdą gwałtowne i negatywne zmiany. Z drugiej strony banki bardzo często wykorzystują ubezpieczenia jako dodatkową formę zarobku, oferując rozwiązania, które są nieprzydatne i drogie. Z pewnością przed podpisaniem umowy warto zapoznać się ze wszystkimi zapisami i dowiedzieć się wszystkiego na temat sposobu działania danej polisy.
Kiedy jakie ubezpieczenie kredytu?
Ubezpieczenie na życie najczęściej ma chronić kredytobiorców na wypadek niespodziewanego zgonu. W takich przypadków pozostały dług nie obciąża spadkobierców, tylko ponosi go ubezpieczyciel, choć jedynie do określonej kwoty. W przypadku ubezpieczenia na wypadek utraty pracy, mamy tutaj do czynienia z sytuacją, gdy kredytobiorca nagle traci źródło dochodu nie ze swojej winy, wówczas ubezpieczyciel pokrywa kolejne 6 do 12 rat. Ubezpieczenie na wypadek trwałego inwalidztwa i niezdolności do pracy umożliwi się opcję spłaty zadłużenia przez ubezpieczyciela, choć konieczne będzie przedstawienie konkretnych dokumentów.
Jeżeli chodzi o ubezpieczenie pomostowe, ono wymagane jest wówczas, gdy zawiera się umowę z bankiem jeszcze przed wpisem do hipoteki. W przypadku ubezpieczenia niskiego wkładu tutaj najczęściej jest ono wymagane, gdy kredytobiorca nie posiada odpowiedniej sumy 20% wkładu, dzięki czemu pokrywana jest brakująca część. Jest jeszcze ubezpieczenie nieruchomości, które ma chronić kupowany dom czy mieszkanie na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń jak pożar, czy powódź.
Nawet jak finansowo się nie opłaca, to taka wcześniejsza spłata daje duży spokój, więc warto się tym zainteresować.
Moim zdaniem każdy powinien się zabezpieczyć, bo nie wiadomo, co nas może spotkać w przyszłości. Jak to mówią „przezorny zawsze ubezpieczony”.
TO jest produkt dobrowolny i nie każdy musi go mieć. Ale warto przemyśleć temat.