Strona Główna » Porady kredytowe » Dobry kredyt czy dobry bank, czym bardziej się kierować?

Dobry kredyt czy dobry bank, czym bardziej się kierować?

Rynek usług bankowych jest aktualnie bardzo nasycony. Istnieje wiele banków z różnorodnymi usługami i promocjami. Warto wiedzieć jak rozstrzygnąć konflikt dobry kredyt czy dobry bank. Czym bardziej się kierować przy analizie ofert?

Czym jest dobry bank? Cechy

Z pewnością dla każdego z nas dobry bank będzie miał odmienne cechy. Warto jednak zaznaczyć, że istnieje kilka uniwersalnych wyróżników decydujących o tym czy bank jest dobry. Dla wielu z nas ważne jest, aby bank działał szybko. Proces złożenia wniosku kredytowego, jego rozpatrzenia i podpisanie umowy powinien być ja najkrótszy. Warto także zwrócić uwagę, czy nie wymaga się wypełnienia wielu zbędnych formularzy. Kolejnym aspektem jest rzeczowość banku. Warto zwrócić uwagę, czy oferta danego banku jest zrozumiała dla odbiorcy usług bankowych. Ponadto ważne jest, aby bank przekazywał kredytobiorcy jedynie te informacje, które są mu potrzebne. Warto także zaznaczyć, że dobry bank to dostępny bank. Należy zwrócić uwagę, czy ma całodobową infolinię oraz wygodną, intuicyjną aplikację mobilną. Dodatkowo dobrym pomysłem jest wybranie banku zlokalizowanego niedaleko domu bądź miejsca pracy, by móc wybrać się do placówki w razie wystąpienia większych problemów, niemożliwych do rozwiązania przez telefon lub Internet. Ostatnim z ważnych aspektów jest uniwersalność banku. Istotne jest, aby udzielał kilku różnych kredytów, by móc jak najlepiej dopasować przedstawione w ofertach warunki do swoich potrzeb.

Na co należy zwrócić uwagę, analizując oferty kredytowe?

Decydując się na najlepszy dla siebie kredyt, warto wiedzieć, na jakie aspekty w ofercie zwrócić szczególną uwagę. Pierwszą i najważniejszą kwestią jest całkowity koszt zaciągnięcia danego zobowiązania. W jego skład wchodzą: odsetki (warto sprawdzić, czy oprocentowanie oferowane przez dany bank jest stale, czy zmienne), prowizje, ewentualne produkty powiązane z kredytem, których zakup jest konieczny, oraz czas trwania umowy kredytowej. Należy zapamiętać, że RRSO podawana przez banki nigdy nie będzie całkowitym kosztem kredytu! Warto także sprawdzić, czy wyliczone przez bank miesięczne raty będą możliwe do spłacenia oraz, czy są to raty równe, czy malejące. Dla wielu klientów ważną kwestią będzie także możliwość wcześniejszego spłacenia kredytu bez konieczności uiszczana dodatkowej prowizji z tego tytułu.

Czym należy się kierować przy wyborze kredytu?

Jak widzisz, istnieje wiele czynników dotyczących zarówno banku, jak i samego kredytu, które należy uwzględnić przed podjęciem decyzji związanej z wyborem instytucji. Nie sposób określić, które z nich są ważniejsze, to kwestia indywidualnych wyborów każdego z nas. Warto spróbować znaleźć dobry bank z dobrym kredytem. Z pewnością konieczne będą pewne ustępstwa i kompromisy. Należy jednak zaznaczyć, ze bardzo często banki oferują swoim klientom (zakładamy, że jest to dobry bank, skoro go wybrałeś i wciąż jesteś jego klientem) preferencyjne warunki uzyskania kredytów, które nie są proponowane klientom konkurencyjnych banków. Warto podkreślić to prosząc o przedstawienie ofert kredytowych.


Jeden komentarz

  1. Jak dla mnie najważniejsze są parametry kredytu, a to jaki ten bank jest, jaką ma opinię to sprawa drugorzędna, nie zbiednieję korzystając z usług banku o gorszej reputacji 🙂

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *