Strona Główna » Porady kredytowe » Jak działa kredyt w rachunku bieżącym?

Jak działa kredyt w rachunku bieżącym?

Kredyt na rachunku bieżącym może być wygodnym rozwiązaniem, dającym możliwość stałego dostępu do gotówki w razie potrzeby. Jak jednak to działa w praktyce? Co powinno się wiedzieć o kredycie na rachunku bieżącym, zarówno jeżeli chodzi o zalety, jak i wady?

Czym jest kredyt na rachunku bieżącym?

Szukając rozwiązania na szybki dostęp do gotówki, pewną opcją może być kredyt na rachunku bieżącym. Czym on jednak jest? To nic innego, jak propozycja kierowana zarówno do osób fizycznych jak firm, które posiadają konto ROR w danym banku. W jego ramach i na podstawie posiadanej zdolności kredytowej możliwe jest dopisanie dodatkowej linii kredytowej do konta, która zwiększa limit dostępnej gotówki. Innymi słowy, wydając wszystkie pieniądze ze swojego konta osobiste, uzyskuje się dostęp do dodatkowych pieniędzy w ramach kredytu powiązanego z naszym rachunkiem.

Jak działa kredyt na rachunku bieżącym?

Poniekąd zostało to już wyjaśnione. Mając rachunek osobisty, na co dzień korzystamy z pieniędzy, które są na nim zgromadzone i które co miesiąc przelewane są na konto w ramach wypłaty. Gdy wydamy wszystkie pieniądze i nasze konto będzie liczyło 0 zł, wówczas uzyskujemy z automatu dostęp do limitu kredytowego. Jego wysokość będzie uzależniona od zdolności kredytowej, ale zazwyczaj nie wynosi więcej niż 2 – 3 krotność naszych dochodów. To znaczy, że jeżeli każdego miesiąca otrzymujemy wypłatę w wysokości 3 tys. zł, nasza linia kredytowa, czyli dodatkowa gotówka, do której będziemy mieli dostęp może mieć też 3 tys. zł, czyli łącznie mamy możliwość wykonania transakcji w wysokości do 6 tys. zł.

Pieniądze z bankomatu

Kredyt na rachunku bieżącym – funkcjonowanie

Kredyt na rachunku bieżącym nie jest dla nas dostępny tak po prostu. Żeby móc skorzystać z dodatkowych pieniędzy, w pierwszej kolejności należy najpierw wyzerować swoje konto. Dopiero potem sięga się do zasobów linii kredytowej, przy czym nie ma wymogu, by korzystać z tej opcji w całości. Można np. wydać łącznie 3,5 tys. zł, z czego pobrana kwota kredytowa to dodatkowe 500 zł. Choć umowa zazwyczaj zawierana jest na 12 miesięcy, a dostęp do kredytu mamy przez ten czas stały, nie ma też konieczności, by z niego korzystać np. w każdym miesiącu.

Jak spłaca się kredyt na rachunku bieżącym?

W tym momencie przechodzimy do części niezwykle istotnej, czyli to, w jaki sposób spłacany jest linia kredytowa na rachunku bieżącym. Działa to w prosty sposób – jeżeli w danym miesiącu sięgnęliśmy po kredyt, w następnym miesiącu rozliczeniowym zostanie ta kwota potrącona automatycznie. Co za tym idzie, gdy wydało się 500 zł z dodatkowych środków, po wpłacie na konto w następnym miesiącu zostanie to potracone, przez co zamiast 6 tys. będziemy mieli dostęp do 5,5 tys. zł, z czego 2,5 tys. to nasze dochody minus odsetki, a wysokość dostępnego kredytu się nie zmienia. Co z odsetkami? Tutaj sprawa jest prosta – naliczane są nie od całego limitu kredytowego, a tylko od tego, co się realnie wykorzysta.

Czy kredyt na rachunku bieżącym się opłaca?

Kredyt na rachunku bieżącym jest pewną alternatywą dla standardowych kredytów gotówkowych. Zamiast za każdym razem wnioskować o pożyczkę, przez okres 12 miesięcy ma się stały dostęp do gotówki, po którą można, ale nie trzeba sięgnąć. To dobre rozwiązanie szczególnie w sytuacjach nagłych np. zepsuty samochód czy inne wydatki, które mogłyby przekroczyć nasze finansowe możliwości.

Ryzyko? Zawsze jakieś jest, zwłaszcza gdy linia kredytowa przyznana przez bank jest dosyć duża. Jako że spłata kredytu następuje każdego następnego miesiąca rozliczeniowego i jest pobierana od naszych wpływów na konto, może dojść do sytuacji, kiedy to ile zostaje nam pieniędzy na koncie, zmusza nas znów do sięgania po kredyt z rachunku. W ten sposób tworzy się błędne koło, z którego potem ciężko wyjść.


2 komentarze

  1. Z tego co zrozumiałem, to ten kredyt działa bardzo podobnie do karty kredytowej. Osobiście nie lubię wydawać pieniędzy, których nie posiadam, dlatego takie rozwiązania nie są dla mnie.

  2. Pierwszy raz się spotykam z takim rozwiązaniem, nigdy nie słyszałam o kredycie na rachunku bieżącym. Jak już to zawsze się mówiło o karcie kredytowej, ale to jednak trochę coś innego.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *