Strona Główna » Porady kredytowe » Czy niespłacony kredyt ulega przedawnieniu?

Czy niespłacony kredyt ulega przedawnieniu?

Łatwość zaciągania pożyczek pozabankowych i coraz mniej restrykcyjne wymogi banków przyczyniły się do tego, że ludzie nadmiernie się zadłużają. Mnóstwo kredytobiorców tkwi w spirali zadłużenia i tylko czeka, aż ich kredyty się przedawnią. A czy to możliwe? I po jakim czasie niespłacony kredyt ulega przedawnieniu? Podpowiadamy.

Nowa ustawa o przedawnieniu długu

Każdy dług, bez względu na to, czy jest to niespłacony kredyt czy mandat, ulega przedawnieniu. 9 lipca 2018 roku zmianie uległy przepisy dotyczące takiego przedawnienia, nowelizacja ma na celu mobilizować wierzycieli do szybszego ściągania długów, a także w większym stopniu chronić konsumentów. A co dokładnie się zmieniło? Przede wszystkim skrócony został podstawowy okres przedawnienia z 10 na 6 lat. Poza tym to sądy, a nie dłużnik, mają sprawdzać, czy dany dług jest nadal aktualny. Do tej pory było na odwrót. Co więcej, zgodnie z nowymi przepisami za koniec terminu przedawnienia uznaje się ostatni dzień w roku, dlatego w niektórych przypadkach przedawnienie kredytu się wydłuży.

Kiedy przedawnia się dług?

Zgodnie z nowymi przepisami kredyty w bankach przedawniają się po 3 latach, ten sam okres dotyczy pożyczek pozabankowych i kart kredytowych. Jednak jak już napisaliśmy, nowe przepisy zmieniły koniec terminu przedawnienia na ostatni dzień roku, w związku z czym, niektóre kredyty mogą zostać przedawnione nie po 3, a niemal po 4 latach.

Co ważne 3-letni okres dotyczy jedynie kredytów w bankach i pożyczek w firmach pozabankowych. Jeśli pożyczka została udzielona przez osobę, która nie prowadzi działalności gospodarczej, np. członka rodziny, to okres ten wydłuża się z 3 na 6 lat.

Inne rodzaje zadłużeń a przedawnienie

A jak to wygląda w przypadku innych zadłużeń? Na przykład przy niepłaceniu rachunków za telefon czy kablówkę? Okres przedawnienia długów związanych z usługami telekomunikacyjnymi wynosi 2 lata. Zaległości wobec ZUS-u powstałe przed 2012 rokiem przedawniają się po 10 latach, a te po 2012 roku po 5 latach. Z kolei okres przedawnienia podatków to 3 lata (w przypadku podatków doręczanych do rąk własnych przez urząd skarbowy), a 5 lat w przypadku podatków dochodowych.
Najkrótszy okres przedawnienia obowiązuje za mandat i wynosi jedynie rok. Z kolei roszczenia z tytułu umowy sprzedaży przedawniają się po 2 latach.

sad-przedawnienie-dlugu-kredyt

Przedawnienie kredytu bankowego

Wydawałoby się, że skoro dług tak szybko staje się nieaktualny, to nie warto się przejmować jego spłatą. Jednak w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej. Zarówno firmy pozabankowe, jak i banki doskonale wiedzą, kiedy mija okres przedawnienia długu, dlatego działają szybko. Jeśli dłużnik nie reguluje zobowiązania i nie kontaktuje się z pożyczkodawcą, sprawa jest od razu przekazana do firmy windykacyjnej. Następnie trafia do sądu, co wydłuża okres przedawnienia do 10 lat. Dlatego nie opłaca się uciekać od odpowiedzialności spłacania długów, ponieważ w ten sposób można tylko wplątać się w jeszcze większe kłopoty.


Jeden komentarz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *