Strona Główna » Porady kredytowe » Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?

Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?

Jedną z częściej spotykanych praktyk kredytowych, jest stosowanie dodatkowego ubezpieczenia. Jest to forma zabezpieczenia zarówno dla banku, jak i kredytobiorcy, na wypadek niewypłacalności z powodu sytuacji losowych. Czy jednak ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe? Kiedy w jakich przypadkach?

Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?

To zależy, o jakim kredycie jest mowa, bowiem w zdecydowanej większości nie ma takiego obowiązku. Innymi słowy, chcąc wziąć kredyt gotówkowy czy też pożyczkę w banku, albo firmie pozabankowej, nie może być nam narzucone wzięcie dodatkowego ubezpieczenia. Nie trzeba się więc na nie decydować, choć są pewne wyjątki od tej reguły. Chodzi tutaj przede wszystkim o kredyty hipoteczne, które z racji tego, że są zobowiązaniami wysokokwotowymi i na długi czas spłaty, wręcz wymagają, aby je dodatkowo zabezpieczyć. Jednak i tutaj nie zawsze i nie wszędzie będzie to konieczne.

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia?

Przeglądając oferty kredytowe, w których zaznaczone jest, iż konieczne będzie wzięcie ubezpieczenia, często zastanawiamy się, czy rzeczywiście musimy z tego skorzystać. Od razu należy zaznaczyć, że w większości przypadków nie są one obowiązkowe, ale banki mogą podchodzić do tego tematu różnie. Oznacza to więc, że rezygnacja z ubezpieczenia kredytu jest możliwa, ale zależy to od warunków w umowie kredytowej (kredytus.pl), formy kredytu, a także to, jak wygląda nasza sytuacja finansowa. Trzeba się liczyć z tym, że nie zgadzając się na takie zabezpieczenie, albo spotkamy się z odmową kredytowania, albo zostaną nam doliczone inne dodatkowe koszty.

Podpisywanie umowy

Kiedy ubezpieczenie kredytu jest konieczne?

Najczęściej z obowiązkiem ubezpieczenia spotykamy się w przypadku kredytów hipotecznych, choć i tutaj nie zawsze i nie wszędzie. Ten typ zobowiązań jest szczególnego ryzyka, ponieważ bank podpisuje wieloletnią umowę z kredytobiorcą, a ciężko jest przewidzieć, co tak naprawdę będzie się działo za kilka, czy kilkanaście lat i czy sytuacja finansowa klienta się nie zmieni. Wiele jednak będzie zależało od jego zdolności kredytowej. Jeżeli jest słaba i znajduje się na przykład na granicy – wówczas bank może zażądać dodatkowego zabezpieczenia.

Dotyczy to też ubezpieczenia pomostowego, którego istotą jest ochrona banku przed ryzykiem związanym z brakiem zabezpieczenia hipotecznego. Obowiązuje ono jednak tylko do momentu wpisu hipoteki na nieruchomości.

Jakie rodzaje ubezpieczeń wyróżniamy?

Zostało już wspomniane ubezpieczenie pomostowe, które stosowane jest jako ochrona spłaty zobowiązania między podpisaniem umowy kredytowej a wpisem na hipotece. Nie jest to jednak jedyna forma zabezpieczenia, jakiego może zażądać bank. Równie często spotyka się także ubezpieczenie na życie, na przykład na wypadek śmierci kredytobiorcy. Często spotyka się także ubezpieczenie na wypadek trwałego inwalidztwa, utraty pracy czy powstania niezdolności do pracy, które powstają w momencie, gdy kredytobiorca z powodu wypadków losowych traci możliwość zarobkowania.

Wyróżnić można jeszcze ubezpieczenie od niskiego wkładu własnego, w momencie, gdy ubiegając się o kredyt hipoteczny, nie mamy zgromadzonych wystarczających oszczędności (minimum 20%), a także ubezpieczenie samej nieruchomości na przykład od ognia i innych zdarzeń losowych.

Czemu służy ubezpieczenie kredytu?

Ubezpieczenie kredytu, szczególnie hipotecznego, choć zdarzają się też przypadki ubezpieczeń kredytów gotówkowych, mają jedną podstawową funkcję – zabezpieczenie interesów banków. W momencie, gdy kredytobiorca przestanie być z jakichś przyczyn wypłacalny, wówczas bank może liczyć na zwrot pieniędzy. To także pewne zabezpieczenie dla kredytobiorcy i jego rodziny, ponieważ pozwala na zachowanie poczucia bezpieczeństwa i stabilności. Oczywiście należy uważać, ponieważ nie zawsze wzięcie ubezpieczenie będzie opłacalne.


2 komentarze

  1. Jak dla mnie takie ubezpieczenie powinno być obowiązkowe. Później długi przechodzą na dzieci albo dalszych członków rodziny i robi się poważny problem…

  2. W niektórych przypadkach ubezpieczenie kredytu jest chyba obowiązkowe, z tego co się orientuję. Jak dobrze pamiętam, to trzeba ubezpieczyć kredyt jak się ma tylko 10% wkładu własnego do kredytu hipotecznego.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *