Strona Główna » Porady kredytowe » Czym jest najlepszy kredyt, pożyczka? Najkorzystniejszy kredyt, czyli jaki?

Czym jest najlepszy kredyt, pożyczka? Najkorzystniejszy kredyt, czyli jaki?

Aktualnie polski rynek finansowy jest niezwykle rozbudowany. Działą na nim banki, parabanki oraz firmy pożyczkowe, które oferują zróżnicowane produkty, udzielane na różnorodnych warunkach. Warto wiedzieć, czym różni się kredyt od pożyczki, a także jak i gdzie znaleźć można najlepszy produkt. Sprawdź nasz kompleksowy poradnik, w którym odnajdujemy odpowiedź na niełatwe pytanie, o to czym jest najlepszy kredyt, pożyczka.

Kredyt a pożyczka – zasadnicze różnice

We wstępie wspomnieliśmy, że kredyty i pożyczki udzielne mogą być przez różnorodne instytucje finansowe. Warto jednak wiedzieć, że choć wiele je łączy, pomiędzy kredytami i pożyczkami istnieje szereg zasadniczych różnic. Przede wszystkim pierwszy typ zobowiązania zarezerwowany jest dla banków, nie znajdziemy na rynku firmy pożyczkowej oraz parabanku, które w ofercie mają kredyty. W związku z zawieraną umową oraz podjęciem środków do dyspozycji konieczne jest poniesienie opłat – tego typu zobowiązanie nigdy nie będzie darmowym. Warto także zaznaczyć, że w tym przypadku cel składania wniosku o pieniądze do banku musi być jasno określony. Umowa sporządzana jest w formie pisemnej, a kredyt spłacany jest jednorazowo.

Pożyczkę można uznać za nieco mniej sformalizowane zobowiązanie. Prawo do jej udzielana mają zarówno banki, parabanki, firmy pożyczkowe, jak i osoby prywatne. Jej zaciągnięcie nie musi być związane z dodatkowymi opłatami, a cel, na który wydatkowane będą środki, nie zostaje określony. Pożyczka jest zdecydowanie szybsza i łatwiejsza do uzyskania, czas trwania procedury jest dużo krótszy. W kwestii tego zobowiązania warto także zaznaczyć, że spłacone może być jednorazowo lub ratalnie, a umowa sporządzana jest w dowolnej formie, gdy jego kwota nie przekracza 1000 zł.

Gdzie szukać najlepszych kredytów i pożyczek?

Mimo różnic, które można zauważyć pomiędzy kredytami i pożyczkami, warto wiedzieć, że istnieje jeden bardzo prosty sposób na znalezienie najbardziej atrakcyjnego zobowiązania na rynku w danym czasie. Porównywarki kredytowe jak BlogBank pomogą w wyborze najlepszego produktu finansowego. Są to bezpłatne narzędzia dostępne w sieci dla każdego. Zagregowano w nich najkorzystniejsze oferty bankowe oraz pozabankowe w danym okresie. Rankingi budowane są na podstawie parametrów (kwota kredytu oraz okres spłaty) podanych przez potencjalnego dłużnika, przez co są nieco bardziej wiarygodne, niż zestawienia tworzone na podstawie przykładu reprezentatywnego. Warto jednak zaznaczyć, że warunki udzielania zobowiązania przez instytucje finansową są określane na podstawie indywidualnej oceny kredytobiorcy lub pożyczkobiorcy, przez co parametry na umowie mogą różnić się od tych zamieszczonych w sieci.

Na jakie aspekty zwracać uwagę, szukając najlepszego kredytu, idealnej pożyczki?

Poszukując idealnego zobowiązania finansowego, pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, na jaką kwotę oraz na jaki czas można zaciągnąć je w danej instytucji, by wiedzieć, czy istnieje możliwość uzyskania potrzebnych środków. Kolejną czynnością u wielu osób jest porównanie kosztów. To właśnie one w dużej mierze wpływają na to, czy dana oferta jest w naszej opinii atrakcyjna, czy nie. Najbardziej miarodajnym wskaźnikiem jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. W jej skład wchodzą wszelkie koszty, które zostaną poniesione w związku z zaciągnięciem danego zobowiązania. Warto jednak zaznaczyć, że nie zawarte zostały w niej opcjonalne opłaty, które zostaną naliczone dodatkowo np. w przypadku spóźnienia się z wniesieniem raty lub przekroczeniem limitu kredytowego.

Czy można szybko otrzymać dobry kredyt lub pożyczkę?

Szukając najlepszego kredytu czy pożyczki, wielu z nas zwraca uwagę nie tylko na koszty, bardzo ważne w tym aspekcie są także mało skompilowane formalności, jak i szybki czas uzyskania gotówki. Jak napisano na początku – pożyczki to zobowiązania finansowe, które udzielane są szybciej, konieczne jest dostarczenie mniejszej ilości dokumentów. W niektórych przypadkach nieweryfikowana jest wiarygodność kredytowa potencjalnego pożyczkobiorcy, co jeszcze bardziej usprawnia proces. W przypadku parabanków i firm pożyczkowych udzielających pożyczek online decyzję oraz pieniądze można otrzymać w czasie jednego dnia roboczego. Decydując się na bankowe rozwiązania, warto pamiętać, ze procedura weryfikacji oraz wydania decyzji kredytowej w większości banków przebiega szybciej w przypadku klientów, którzy związani są z daną instytucją innymi produktami, np. mają w nim rachunki osobiste czy lokaty.


3 komentarze

  1. Dla nas dużym wsparciem w tym temacie był doradca kredytowy. Myślę, że warto wziąć pod uwagę jeszcze takie rozwiązanie. Doradca się znacznie lepiej orientuje w tym gdzie, co i jak.

  2. Czyli wychodzi na to, ze znalezienie dobrej pożyczki nie jest takie trudne, jak więc ludzie to robią, że wkopują się na wiele lat w jakieś tragiczne zobowiązania?

  3. Ja będę właśnie brać pierwszy kredyt, zastanawiam się tylko który bank jest najbardziej uczciwy…

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *