Strona Główna » Dokumenty do kredytu » Ile się czeka na kredyt hipoteczny? Dokumenty potrzebne do kredytu na mieszkanie

Ile się czeka na kredyt hipoteczny? Dokumenty potrzebne do kredytu na mieszkanie

Rozpatrzenie wniosku o kredyt mieszkaniowy może trwać naprawdę długo. Bank rozpoczyna weryfikację kredytobiorców dopiero po otrzymaniu kompletnych dokumentów. Dlatego bardzo ważne jest, aby wszystkie z nich dostarczyć na czas. A jakie dokumenty są niezbędne do otrzymania kredytu hipotecznego?

Ile trwa załatwienie kredytu hipotecznego?

Zgodnie z prawem, bank ma 21 dni na wydanie decyzji w sprawie kredytu hipotecznego, o który wnioskujemy. Jednak rzeczywistość okazuje się zupełnie inna, dlaczego? Ile się czeka na kredyt hipoteczny? Przede wszystkim narzucony okres 21 dni, liczy się dopiero od momentu, w którym dostarczymy do banku wszystkie niezbędne dokumenty. Oznacza to, że brak jakiegokolwiek z nich sprawi, że okres ten będzie liczony od początku.

Dlatego w rzeczywistości cały proces zajmuje od 4 do 6 tygodni. Jeśli proces kredytowy jest dwuetapowy, to powinniśmy czekać około 2 tygodni na decyzje wstępną i drugie tyle na ostateczną decyzję w sprawie kredytu. Dzieje się tak dlatego, że nasz wniosek przechodzi przez wiele rąk. Podczas całego procesu dokładnie sprawdzana jest nasza zdolność kredytowa, wartość nieruchomości i wiele innych elementów.

Ponadto jeśli którykolwiek z dokumentów wymaganych przez bank będzie budził jego wątpliwości, zostaniemy poproszeni o uzupełnienie papierów i tym samym termin wydania decyzji znów się oddali. Dlatego warto pamiętać o tym, jakie dokumenty są niezbędne do otrzymania kredytu hipotecznego.

Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego?

Wnioskując o kredyt hipoteczny, musimy mieć przy sobie ważny dokument tożsamości, a niekiedy także drugi, inny dokument ze zdjęciem, np. paszport lub prawo jazdy. Ponadto musimy posiadać przy sobie dokumenty dotyczące dochodów, takie jak zaświadczenie o zarobkach, które powinno być na bankowym druku (można dostać go w placówce banku). Możemy potrzebować także PIT-u za poprzedni rok wraz z UPO oraz umowę o pracę (opcjonalnie).

Ważne jest także przygotowanie dokumentacji dotyczącej sytuacji prawnej nabywanej nieruchomości. W jej skład wchodzą: akt notarialny potwierdzający tytuł własności, wypis z księgi wieczystej nieruchomości, a także KRS dewelopera, prawomocne pozwolenie na budowę czy wypis z rejestru gruntów.

Jak przyspieszyć rozpatrzenie wniosku o kredyt?

Wiadomo, że składając wniosek o kredyt hipoteczny, zależy nam na jak najszybszym otrzymaniu decyzji od banku. A czy można jakoś przyspieszyć ten proces? Co zrobić, by nie czekać 2 miesięcy na decyzje kredytową? Przede wszystkim, musimy przynieść na czas niezbędną dokumentację. Warto także dostarczyć do banku operat szacunkowy (jeśli istnieje taka możliwość). Dzięki temu bank nie będzie musiał wyceniać nieruchomości, a my zaoszczędzimy nie tylko czas, ale również pieniądze.

Wypłata kredytu hipotecznego

Warto także pamiętać, że od wydania decyzji kredytowej do otrzymania pieniędzy minie jeszcze trochę czasu. Dlatego nie powinniśmy się spieszyć z podpisaniem umowy, która jest ważna od 30 do 90 dni. Taka umowa posiada kilkanaście stron, dlatego warto dokładnie zaznajomić się z jej treścią, żeby później nie żałować swojej decyzji.

Jeśli chodzi o wypłatę środków, to otrzymamy je dopiero po spełnieniu określonych warunków. Będziemy musieli na przykład złożyć dyspozycję uruchomienia kredytu czy udokumentować uregulowanie podatków i opłat skarbowych.


Jeden komentarz

  1. Ja na swoją decyzję czekam już 20 dni i coś czuję, że jeszcze trochę poczekam, bankowi nigdzie się nie spieszy… a człowiek tu jajko znosi ze stresu

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *