Strona Główna » Porady kredytowe » Jak sprawdzić swój BIK?

Jak sprawdzić swój BIK?

Musisz wiedzieć, że starając się o kredyt, bank każdorazowo sprawdza Twoją historię kredytową w jednej z baz dłużników. Przed wydaniem decyzji weryfikuje informacje zawarte w BIK, dlatego warto wiedzieć, co to jest i jak sprawdzić, czy widnieją tam dane o Tobie.

Co to jest BIK?

BIK to skrót od Biuro Informacji Kredytowej. Jest to instytucja, która gromadzi, przechowuje oraz udostępnia informacje gospodarcze klientów banków oraz SKOK-ów. Ponadto od jakiegoś czasu pobiera także dane z firm pożyczkowych.

Wielu kredytobiorców obawia się, że informacje o nich trafiają do BIK dopiero w sytuacji, gdy nie spłacają swoich zobowiązań. Tak naprawdę można tam uzyskać dane o wszystkich osobach, które kiedykolwiek zaciągnęły jakiekolwiek zadłużenie. Także, gdy było ono terminowo spłacane.

Przy czym warto wiedzieć, że budowanie pozytywnej historii kredytowej jest jednym ze sposobów na to, aby zwiększyć swoją zdolność do przyznawania kolejnych zobowiązań. Niektórzy specjalnie kupują sprzęt na raty lub decydują się na niewielkie pożyczki, aby znaleźć się w BIK i wykazać terminowość spłat. To buduje wiarygodność klienta w oczach banku. A jak sprawdzić swój BIK?

Raporty BIK

Nie tylko banki mają dostęp do informacji zawartych w BIK. Również Ty możesz pobrać raport, ale dotyczący wyłącznie Twojej sytuacji. Aby to zrobić, trzeba najpierw się zarejestrować oraz zweryfikować swoją tożsamość.

Jednorazowe wygenerowanie raportu to koszt 39 zł. Możesz także wykupić pakiet 12 raportów na rok w cenie 99 zł. Jakie informacje w nich znajdziesz? O opóźnieniach w płatnościach lub ich braku, ocenie punktowej BIK, a także podsumowanie wszystkich zobowiązań. Możesz mieć też dostęp do tego, jak wygląda spłata obecnych kredytów, pożyczek.

Co ciekawe, jeśli starasz się o kredyt hipoteczny, to lepiej nie wysyłać więcej niż trzech wniosków do trzech różnych banków. Każdy kolejny może pogorszyć Twój scoring w BIK.

Alerty BIK

BIK oferuje także usługę alertów. Na czym to polega? Dostajesz wiadomość sms oraz mailową za każdym razem, gdy ktoś próbuje zaciągnąć kredyt, pożyczkę na Twoje dane (oczywiście, może się okazać, że to właśnie Ty zrobiłeś). W ten sposób możesz ustrzec się przed próbą wyłudzeń. Oprócz tego zostaniesz poinformowany, czy jesteś sprawdzany w Rejestrze Dłużników BIG Info Monitor.

Aktywacja alertów to koszt tylko 24 zł na rok. Jeśli natomiast skorzystasz z pakietu raportów, alerty uzyskasz dodatkowo.

Czy dostanę kredyt bez BIK?

Zastanawiasz się, czy dostaniesz kredyt bez BIK? Mamy dwie wiadomości – dobrą i złą. Jeśli składasz wniosek do banku, to musisz liczyć się z tym, że jego pracownik zawsze sprawdzi informacje na Twój temat w BIK. Jeśli okaże się, że Twoja historia kredytowa jest negatywna (czyli w przeszłości nie spłacałeś zobowiązań), to jest duże prawdopodobieństwo, że wniosek zostanie odrzucony.

Ale mamy też dobrą wiadomość, ponieważ dostępne są pozabankowe pożyczki bez BIK. Mogą nie być tak korzystnie oprocentowane, jednak czasami jest to jedyne rozwiązanie, gdy znajdujesz się w sytuacji bez wyjścia. Decyduj się na to jednak tylko wtedy, gdy masz pewność, że jesteś w stanie spłacić nowy dług.


Jeden komentarz

  1. Alerty brzmią dobrze, ale trzeba też uważać, na te fałszywe alerty, które przychodzą często na maila!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *