Strona Główna » Porady kredytowe » Karta kredytowa dla dziecka? Jak założyć dziecku kartę kredytową?

Karta kredytowa dla dziecka? Jak założyć dziecku kartę kredytową?

Pieniądze to kwestia, z którą powinniśmy oswajać dzieci już od najmłodszych lat. Rachunki bankowe i różnego rodzaju karty płatnicze to codzienność wielu dorosłych i warto, aby również dziecko czy nastolatek poznały tę tematykę przed wejściem w poważny świat. I choć zakładanie dziecku karty kredytowej może wydawać się dla wielu osób dyskusyjne, to są na rynku dostępne rozwiązania, które sprawiają, że taki produkt będzie bezpieczny i przydatny.

Czy dziecko może mieć kartę kredytową?

Założenie dziecku karty kredytowej to coraz częściej stosowane rozwiązanie. Mimo to, myśląc o takiej opcji, mogą pojawić się pytania oraz wątpliwości. Czy założenie karty kredytowej dziecku jest w ogóle legalne? Zgodnie z polskim prawem, konto bankowe może założyć dziecko powyżej 13 roku życia. Taka osoba korzysta z niego dokładnie w ten sam sposób, co dorosły, musi też samodzielnie podpisać umowę w banku – jednak różnicą jest fakt, że odbywa się to za zgodą rodziców lub opiekunów. Konto i dostępne na nim środki należą do nastolatka, ale pełny nadzór mają rodzice. W takim przypadku dziecko może również aplikować o kartę kredytową, która ma ograniczony limit środków. Możliwe jest także założenie nastolatkowi subkonta i dołączenie do niego tzw. kredytówki. W tym przypadku można wybierać z oferty proponowanych przez bank produktów. Szczegółowy ranking kart kredytowych przygotowany przez ZgarnijPremie pomoże Ci podjąć decyzję, jaką opcję wybrać dla Twojego dziecka. Wiele z oferowanych produktów zaopatrzonych jest w atrakcyjne promocje, a także bonusy i premie. Te ostatnie bywają bardzo ciekawe, można zyskać między innymi 720 złotych zwrotu na paliwo, 300 złotych na zakupy na Allegro, a także sumy pieniędzy po prostu przelewane użytkownikowi jako bonus.

Karta kredytowa dla dzieci poniżej 13 lat – czy to możliwe?

Jeśli chodzi o nastolatka powyżej 13 roku życia, wiemy już, że może on założyć konto i dostać kartę kredytową na takich samych zasadach, jak dorosły. Co jednak z dzieckiem do 13 roku życia? Może to być dla wielu osób niewiarygodne, ale banki przygotowały rozwiązania także dla dzieci od 0 do 13 lat. Oczywiście według prawa dziecko takie nie może samodzielnie podpisać umowy z bankiem, jednak ma możliwość korzystania z karty typu prepaid, dołączonej do rachunku, który zakładają rodzice. Oficjalnie więc to rodzic jest właścicielem rachunku, dziecko natomiast posiada tylko kartę, którą uzupełniać powinni opiekunowie. Takie rozwiązanie oferuje na przykład bank ING.

Jak założyć dziecku kartę kredytową?

Zorganizowanie dziecku karty kredytowej wiąże się przede wszystkim z założeniem mu rachunku bankowego. Najczęściej już przy wniosku o koncie bankowym placówka proponuje różnego rodzaju instrumenty dodatkowe, a karta kredytowa jest jednym z nich. Zakładając kartę kredytową w tym samym banku, w którym chcesz mieć konto, unikniesz niektórych opłat, ale warto mieć oko również na inne promocje, dostępne między innymi w różnego rodzaju rankingach. Często karta kredytowa niepowiązana z kontem może przedstawiać się atrakcyjniej – warto tutaj ponownie wspomnieć choćby premie i promocje. Zakładając dziecku kartę kredytową, możemy więc po pierwsze skorzystać z pomocy banku, po drugie sprawdzić ofertę w Internecie i zdecydować się na taki produkt przez Internet. W tym przypadku korzystanie z rankingów będzie bardzo pomocne, ponieważ przy każdej propozycji znajduje się przycisk, który bezpośrednio przekierowuje użytkownika do konkretnego produktu – w następnym kroku wystarczy już podążać za wskazówkami, pojawiającymi się na stronie.

W jakim banku karta kredytowa dla dziecka?

Jest kilka banków, które oferują produkty typowo dla dzieci, tutaj jednak warto mieć rozróżnienie, co jest kartą kredytową, a co kartą prepaid. Dedykowaną nastolatkom kartą kredytową będzie produkt mBanku czy banku Santander, natomiast kartę przepłaconą oferuje wspomniany już ING. W przypadku szukania dobrej karty kredytowej dla dziecka warto jednak także rozejrzeć się wśród produktów dla dorosłych, w których również możemy ustawić limit. Ciekawą propozycją będzie karta Citibank BP, Visa Comfort w banku Santander, czy karta Standard w banku BNP Paribas.


3 komentarze

  1. Moim zdaniem dla dziecka tylko prepaid, każda inna to ryzyko, że dziecko za bardzo popłynie albo nierozważnie poda dane i złodziej wygeneruje bardzo duży debet…

  2. Jestem w szoku, że ludzie decydują się na zakładanie kart kredytowych dzieciom. Kieszonkowe jest ok, ale na pewno nie w takiej formie.

  3. W ogóle karta kredytowa dla dziecka?? Halo! Sobie bym nie wzięła karty kredytowej, a co dopiero mojej kochanej, ale rozpuszczonej córeczce:))

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *