Kredyt hipoteczny nie jest jedynym rozwiązaniem, jeśli chodzi o sfinansowanie nieruchomości. Można na ten cel przeznaczyć też środki uzyskane dzięki kredytowi gotówkowemu. Ale która z tych opcji jest bardziej opłacalna?
Kredyt hipoteczny – zalety i wady
Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym, co oznacza, że można nim sfinansować jedynie ściśle określone rodzaje inwestycji. Może by to zakup domu, mieszkania lub działki budowlanej, ale również rozbudowa bądź remont.
Jest to kredyt długoterminowy. To duże zobowiązanie, które spłaca się przez lata – w zależności od banku maksymalny okres kredytowania wynosi 25-35 lat. Aby go otrzymać, trzeba wnieść zabezpieczenie w postaci hipoteki. To oznacza, że jeśli kredytobiorca z jakiegoś powodu nie będzie w stanie spłacać zadłużenia i dojść w tej kwestii do porozumienia z kredytodawcą, przedmiot zabezpieczenia zostanie przejęty przez bank.
Jedną z wad kredytu hipotecznego jest to, że bank nie sfinansuje całości zakupu nieruchomości. Część kredytobiorca musi pokryć z własnej kieszeni – to wkład własny, który wynosi 20%. Część banków zgadza się wprawdzie obniżyć go o połowę, ale to wiąże się z koniecznością wykupienia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Poza tym zależy to od polityki banku. Przy kredycie hipotecznym często wymagane są też dodatkowe zabezpieczenia oprócz hipoteki.
Jednym z największych minusów kredytu hipotecznego są procedury, przez które trzeba przejść – długie i skomplikowane. Samo zgromadzenie dokumentów dotyczących zabezpieczeń kredytu jest czasochłonne, a na rozpatrzenie wniosku bank ma aż 21 dni.
Kredyt hipoteczny ma zatem istotne wady, ale jednocześnie jest najtańszym rodzajem kredytu bankowego, który umożliwia realizację celu mieszkaniowego.
Kredyt gotówkowy – plusy i minusy
Kredyt gotówkowy nie jest kredytem celowym, a zatem pieniądze można w tym wypadku przeznaczyć na dowolny cel. Nie trzeba tłumaczyć się z tego bankowi, ani przedstawiać żadnych dokumentów potwierdzających wydanie środków zgodnie z ich wcześniej założonym przeznaczeniem. A skoro cel jest dowolny, to oznacza, że można przeznaczyć pieniądze z kredytu również na cele mieszkaniowe.
Czy to korzystniejsze rozwiązanie niż kredyt hipoteczny? W pewnych aspektach owszem, w innych już nie. Zacznijmy więc od zalet. Kredyt gotówkowy otrzymuje się bez konieczności wniesienia wkładu własnego. Najczęściej nie ustanawia się też zabezpieczenia na majątku.
W ogóle liczba formalności jest znacznie mniejsza, a to sprawia, że procedury przebiegają dużo szybciej. Jeżeli zatem kredytobiorcy zależy na czasie, kredyt gotówkowy może być dla niego lepszą opcją. Nawet w przypadku dużego kredytu z wszelkimi wymaganymi formalnościami można uporać się w 1 dzień, a w przeciągu 2-3 dni od złożenia wniosku pieniądze znajdują się już na koncie.
Kredyt gotówkowy ma jednak też wady. Przede wszystkim jest znacznie droższy od kredytu hipotecznego. Do tego udzielany jest na dużo krótszy okres – nie więcej niż 12 lat. Z tego względu, a także z powodu obowiązujących limitów wysokości kredytu (około 100-150 tys. zł w większości banków) nie sprawdza się on jako sposób finansowania droższych inwestycji mieszkaniowych.
Co zatem bardziej się opłaca – kredyt hipoteczny czy gotówkowy? To zależy od tego, w jakiej sytuacji znajduje się kredytobiorca, i jakie aspekty kredytu są dla niego ważne. Czy zależy mu na czasie, czy też woli dłużej poczekać, ale wziąć tańszy kredyt?
Na dom to zdecydowanie kredyt hipoteczny, ale np na wakacje kredyt gotówkowy, chociaż lepiej samemu nazbierać na wakacje, odkładać w czasie roku.